Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Uništili dokaze o Branovim transakcijama * DPS ide sam, Milo nosilac liste * Eksploziv aktiviran sa barke * Radonjić bi da uvodi cenzuru * Uništili dokaze o Branovim transakcijama * U sudaru uništen Putinov automobil * Marović (ni)je kriv
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-09-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nezavisni poslanik Mladen Bojanić:
– NATO ne želi našu vojsku, niti građane. Žele samo teritoriju, da generali Alijanse zabodu zastavicu i kažu „misija kompletna”

Vic Dana :)

Ušao Lala u štalu gde Sosa radi oko volova, pa pita:
- Je li, Soso, jesu li svi volovi na broju?
- Sad jesu - odgovori Sosa.

- Doktore, imate li nešto protiv kašlja?
- Nemam ništa protiv. Slobodno kašljite!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2016-09-06 ZAVRŠEN SAMIT GRUPE 20 INDUSTRIJSKI RAZVIJENIH ZEMALJA
Kina pristala da smanji izvoz čelika U zajedničkom saopštenju predsjednici SAD i Kine, lideri Britanije, Japana, Rusije i drugih članica G20, obećali su da će podstaći posustali globalni rast unapređenjem inovacija i jačanjem globalnog finansijskog sistema
Dan - novi portal
Sa­mit Gru­pe 20 in­du­strij­ski raz­vi­je­nih ze­ma­lja u Ki­ni za­vr­šen je sna­žnom po­dr­škom slo­bod­noj tr­go­vi­ni. Ze­mlja do­ma­ćin pri­sta­la je da pre­du­zme mjere za sma­nje­nje iz­vo­za če­li­ka, ali je iz­bjegla oba­ve­zu­ju­će ci­lje­ve.
U za­jed­nič­kom sa­op­šte­nju predsjednici SAD i Ki­ne, li­de­ri Bri­ta­ni­je, Ja­pa­na, Ru­si­je i dru­gih čla­ni­ca G20, obe­ća­li su da će pod­sta­ći po­su­sta­li glo­bal­ni rast una­pre­đe­njem ino­va­ci­ja i ja­ča­njem glo­bal­nog fi­nan­sij­skog si­ste­ma.
Na­sto­je­ći da pod­u­pru jav­nu po­dr­šku za tr­go­vi­nu, oni su obe­ća­li „in­klu­ziv­ni rast” ka­ko bi ko­ri­sti od ve­će svjets­ke in­te­gra­ci­je osjetili mi­li­o­ni lju­di.
Ki­ne­ski li­de­ri ka­žu da že­le da G20 pre­u­zme za­da­tak re­gu­li­sa­nja glo­bal­ne eko­no­mi­je na du­gi rok i da za­jed­nič­ko sa­op­šte­nje sa sa­mi­ta od­ra­ža­va tu am­bi­ci­ju na­zi­va­ju­ći G20 „glav­nim fo­ru­mom” za eko­nom­sku sa­rad­nju.
Pe­king je za glav­nu te­mu sku­pa po­sta­vio tr­go­vi­nu, ali se su­o­čio sa ni­zom žal­bi na po­pla­vu jef­ti­nog ki­ne­skog če­li­ka na glo­bal­nom tr­ži­štu. Ta po­pla­va pred­sta­vlja pri­jet­nju za rad­na mje­sta u SAD i Evro­pi i za po­sle­di­cu ima ogra­ni­ča­va­nje tr­go­vi­ne.
U za­jed­nič­kom sa­op­šte­nju G20 po­zi­va se na osni­va­nje fo­ru­ma za če­lik u okri­lju Or­ga­ni­za­ci­je za eko­nom­sku sa­rad­nju i raz­voj ko­ji će is­pi­ta­ti pi­ta­nje pre­o­bil­nih ka­pa­ci­te­ta.
Kao ustu­pak Ki­ni, u sa­op­šte­nju se ne po­mi­nje Ki­na i na­vo­di da su pre­o­bil­ni ka­pa­ci­te­ti glo­bal­no pi­ta­nje, iako ame­rič­ki i evrop­ski zva­nič­ni­ci ka­žu da je ko­ri­jen pro­ble­ma u ki­ne­skoj dr­žav­noj in­du­stri­ji če­li­ka ko­ja da­je po­lo­vi­nu svjet­ske pro­iz­vod­nje.
Pe­king je u ja­nu­a­ru obe­ćao da će sma­nji­ti ka­pa­ci­te­te za pro­iz­vod­nju če­li­ka za 100–150 mi­li­o­na to­na do 2020, što je po­no­vio i ki­ne­ski pred­sjed­nik u su­bo­tu pred sa­mit G20.
Me­đu­tim, to sma­nje­nje či­ni sa­mo po­lo­vi­nu pre­o­bil­nih ka­pa­ci­te­ta Ki­ne ko­ji se pro­cje­nju­ju na 300 mi­li­o­na to­na i po­treb­na su ve­ća sma­nje­nja da bi se pro­iz­vod­nja do­ve­la u sklad sa po­tra­žnjom.
„Tr­ži­šte je iz­ob­li­če­no sub­ven­ci­ja­ma i dru­gim mje­ra­ma po­dr­ške i to je fun­da­men­tal­ni pro­blem”, ocije­nio je ja­pan­ski pre­mi­jer Šin­zo Abe.
Pred­sjed­nik Evrop­ske ko­mi­si­je Žan Klod Jun­ker po­zvao je G20 da pre­du­zme mje­re u sek­to­ru če­li­ka.
Jun­ker je re­kao da će EU raz­mo­tri­ti od­go­vor Pe­kin­ga na pro­blem vi­ška če­li­ka ka­da bu­de od­lu­či­va­la o da­va­nju sta­tu­sa tr­ži­šne eko­no­mi­je Ki­ni.
Pred­sjed­ni­ci Ki­ne, SAD i dru­gi li­de­ri to­kom ci­je­log sa­mi­ta po­zi­va­li su vla­de da bra­ne slo­bod­nu tr­go­vi­nu.
„Pred­no­sti tr­go­vi­ne i otvo­re­nog tr­ži­šta mo­ra­ju da bu­du pre­ni­je­te ši­roj jav­no­sti što efi­ka­sni­je”, is­ti­če se u za­jed­nič­kom sa­op­šte­nju G20.
Eko­no­mi­sta kom­pa­ni­je IHS Ra­dživ Bi­svas sma­tra da G20, upr­kos po­zi­tiv­nom to­nu u sa­op­šte­nju, vje­ro­vat­no ne­će mo­ći da ura­di mno­go da pod­stak­ne tr­go­vi­nu ili eko­nom­ski rast.
Na­vo­di da su pre­go­vo­ri o spo­ra­zu­mi­ma o slo­bod­noj tr­go­vi­ni us­po­ri­li, da se Bri­ta­ni­ja ba­vi efek­ti­ma od­lu­ke da iza­đe iz EU, a da su ne­ke eko­no­mi­je, uklju­ču­ju­ći Ru­si­ju i Ni­ge­ri­ju, u re­ce­si­ji.
(RTS)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"